Ziemia przodków. Sypniewo
Genealogia, to nie tylko ludzie, daty i zdarzenia. To także miejsca. Zapraszam na cykl „Ziemia przodków” oraz do gniazda mojej rodziny po mieczu – Sypniewa.
Moja rodzina po mieczu od stuleci mieszkała w jednym miejscu. Dopiero industrializacja i pęd do miast to zmieniły.
Sypniewo to wieś położona w województwie kujawsko-pomorskim, powiecie sępoleńskim oraz w gminie Więcbork. Miejscowość znajduje się 12 km od Więcborka oraz 20 km na wschód od Złotowa. Położona jest na Pojezierzu Krajeńskim, a także leży w granicach Krajeńskiego Parku Krajobrazowego. Sypniewo leży na Ziemi Krajeńskiej, była to kraina historyczna w Polsce, zamieszkana przez plemiona słowiańskie. W II połowie X wieku Krajna została włączona w skład państwa Polan. Po czym utracona i odzyskana w XII wieku. Nazwa wywodzi się od tego, że Krajna znajdowała się zawsze na skraju państwa Polan. Często przechodziła z rąk do rąk. Po rządach Polan ponownie zostaje zdobyta i przyłączona do państwa zakonu krzyżackiego. Wreszcie od 1314 roku zostaje odbita i przyłączona do województwa kaliskiego i stąd jest często uznawana za część Wielkopolski. Ja dla bezpieczeństwa zawsze mówię, że Krajna leży w historycznej Wielkopolsce. W wyniku rozbiorów Sypniewo znalazło się w Prusach. Weszło w skład prowincji Westpreußen (Prusy Zachodnie) oraz należało do powiatu Flatow (Złotów). Po 1920 roku Sypniewo wraca do Polski.
W według spisu z 2011 roku w Sypniewie było 1641 mieszkańców.
Współrzędne geograficzne: 53°22′16″N 17°19′25″E.
Do 1821 roku Sypniewo należało do diecezji gnieźnieńskiej, archidekanatu kamieńskiego, dekanatu łobżenicki. Po 1821 roku diecezja chełmińska, dekanat kamieński.
Pierwsze wzmianki o Sypniewie miały miejsce już w 1380 roku, Sypniewo występuje w nich jako własność Janka z Sypniewa. Nie mniej jednak badania archeologiczne potwierdzają, że osadnictwo znajdowało się tutaj już od epoki żelaza.
W okolicy przeważają ziemie piaszczyste. W Sypniewie znajduje się parafia św. Katarzyny Aleksandryjskiej założona w XIII- XIV wieku. W XVI wieku istniała w Sypniewie gmina braci czeskich. W 1781 roku na fundamentach starego kościoła powstaje kościół pod wezwaniem św Katarzyny. Został on zbudowany w stylu barokowym w konstrukcji szkieletowej (mur pruski) i przetrwał do obecnych czasów. Od 1858 roku przy kościele istniało bractwo trzeźwości. Od XIV do XVI wieku Sypniewo należało do rodziny Runge-Sypniewskich. Jednym z właścicieli miał być rycerz Dobiesław Runga z Sypniewa herbu Odrowąż. Blisko związany był z czołowymi przedstawicielami miejscowej elity. W 1426 roku, był wicesędzią w Nakle. Dobiesław zmarł przed 22 maja 1432 roku (wtedy odbyła się sprawa spadkowa po nim). Wysokie urzędy nie przeszkodziły mu w awanturniczym stylu życia. Miał być m. in. rozbójnikiem rabując okolicę. Z drugiej strony ufundował parę kościołów. Następnie właścicielami Sypniewa byli Witosławscy, Białośliwscy oraz Działyńscy. Od 1711 roku miejscowość trafia do rodziny Goetzendorf-Grabowskich. W 1722 roku właścicielem Sypniewa został Andrzej Teodor Grabowski sędzia ziemski w Człuchowie. Niestety w roku 1824 roku Józef Goetzendorf-Grabowski w celu ratowania swojego zadłużonego majątku sprzedaje Sypniewo Bankowi Królewskiemu w Berlinie. Ten z kolei oddał majątek w dzierżawę Albertowi Wilckensowi oraz Franzowi Nagel. Do 1849 roku majątkiem zarządzał Nagel, po czym wdowa po Wilckensie odkupiła od niego majątek. Rodzina Wilckensów rządziła Sypniewem do 1945 roku. Rodzina ta z jednej strony zasłużyła się dla miejscowości m. in. przebudowując oraz rozbudowując pałac. Fritz Wilckens odkrył i udokumentował krąg kamienny oraz kurhan w pobliskim Dorotowie. Był także związany z lożą masońską, której spotkania miały się odbywać w pałacu sypniewskim. Pod koniec życia udało mu się uzyskać tytuł szlachecki. Z drugiej jednak strony zapisała również niechlubne karty historii. Hans Jurgen von Wilckens syn Fritza oraz ostatni właściciel Sypniewa jako oficer SS zasłynął jako prześladowca polskiej ludności. Hans zbiegł z Polski i nigdy nie odpowiedział za swoje czyny. Sypniewo w 1920 roku wróciło do Polski. Pałac został przejęty przez Skarb Państwa i zostało w nim utworzone Technikum Rolnicze. Obecnie pałac jest dzierżawiony. Mieści się w nim hotel oraz restauracja, a dzierżawcy starają się przywrócić mu dawny blask.
W „Księdze adresowej Polski z 1929 roku” znalazłem informację o tym, że moi krewniacy Tomas J. (Jan?) był szewcem, a bracia Tomas mieli wyszynk trunków.
Wspominałem w innym artykule, że miałem na początku małe problemy w lokalizacji właściwego Sypniewa. Na szczęście w końcu się udało, a ja miałem okazję odwiedzić ziemię ojców na rowerze, a nawet znaleźć się w miejscu gdzie stał dom moich prapradziadków i porozmawiać z ludźmi, którzy odkupili od mojej rodziny to miejsce. Zresztą jak się potem okazało to również rodzina.